Megrendelőként sokszor nehéz eligazodni a papírok között. Ha nincs nagyobb tapasztalatunk a nyomdaipar vagy a papírgyártás területén, nehéz megállapítani, hogy mondjuk a készülő prospektusunkhoz mi lenne a legmegfelelőbb papírfajta, vagy papírvastagság.
Ebben szeretnénk egy kicsit segíteni, hogy ne érjen meglepetés az elkészült anyaggal kapcsolatban, illetve a kivitelezők között is jobban tudunk válogatni, ha meg tudjuk fogalmazni a számukra is érthető módon, hogy mit szeretnénk.
A legtöbben, akik nem ismerik a papírokat, árajánlatkérésnél megpróbálják valamilyen ismert termékhez hasonlítani, pl „olyat szeretnék, mint a vékonyabb, fényes újságpapír”, vagy „olyan durva felületű sárgás papír”
A leggyakrabban három különféle kategóriával találkozhatunk. Mázolatlan, mázolt, vagy kreatív papírok. Persze nagyon sokféle papírfajta létezik, itt csak egy alap rálátást szeretnénk biztosítani a papírfélékre, nem célunk részletesen, teljes ismeretet átadni, a papíripari szakma sokkal mélyebb és sokrétűbb ennél.
A mázolatlan papírokat használunk pl a legtöbb könyv esetében, vagy füzetek, jegyzettömbök alapanyagául. Általában „mezei” írólaphoz, nyomtató vagy fénymásolópapírhoz szokták hasonlítani. Ilyen pl az ofszetpapír, ami a nyomdai feldolgozás egyik gyakori alapanyaga. Felülete matt és puha, könnyű rá írni, a festék jól megtapad rajta ezért gyakran az otthoni nyomtatónkban is ilyet használunk. Viszont a színes nyomtatásra kevésbé alkalmas, a színek elvesztik élénkségüket, mattá és életszerűtlenné válnak.
A mázolt papírok felületén egy kemény réteg van, ezért tapintásra sokkal simábbak, a felületek fényesebb a mázolatlan társaiknál. Leggyakrabban újságok, magazinok, prospektusok alapanyagául szolgál, tapintásra „minőségibb” hatást ad a kiadványnak, a színek élőbbé válnak rajta. Könnyű felismerni, a legtöbb színes kiadvány ilyen alapanyagú.
A kreatív papírok egy meglehetősen tág fogalom. nagyjából ebbe kerül bele minden, a szokásostól eltérőbb papír, egész furcsa, merített, kézzel készült papírok is lehetnek köztük. Leggyakrabban meghívók, névjegykártyák alapanyagául szolgál. Színük az egészen magas fehérségűtől kezdve gyakorlatilag az egész színpalettán át terjedhet.